روش های تقویت ذهن کودک

istockphoto 1218358610 612x612 1

کدام والدینی را می‌شناسید که نخواهند فرزندشان فرد بسیار موفق باشد؟ همگی ما تصور‌ می‌کنیم داشتن ذهنی قوی نیازمند معجزه و یا ژن خوب است. اما تحقیقات علمی نشان می‌دهد این کار ساده‌تر از داستان‌هاست!
حقیقت این است که هیچ مسیر مشخص تضمین شده‌ای برای موفقیت پدر و مادرها وجود ندارد. آنچه در دسترس ماست، تعدادی از مطالعات مهم است که دستورالعمل‌های آن می‌تواند شانس ما را تا حد زیادی بهبود بخشد.
در اینجا برخی از راهکارهای فرزندپروری مبتنی بر علم را می‌خوانیم که به تقویت و پرورش ذهن کودکان کمک می‌کند.

مهارت‌های اجتماعی را آموزش دهید

یک مطالعه 20 ساله توسط محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و دانشگاه دوک، رابطه مثبت بین مهارت‌های اجتماعی کودکان در مهدکودک و موفقیت آنها در بزرگسالی را نشان می‌دهد. آموزش برای حل مشکلات با دوستان، به اشتراک گذاشتن وسایل با آنها، گوش دادن بدون ایجاد مزاحمت و کمک به دیگران در خانه به فرزندان، مکانی عالی برای شروع است.

بیش از حد از آنها محافظت نکنید

در دوران امروزی بسیاری از والدین اجازه نمی‌دهند کودکان با مشکلات‌شان روبه‌رو شوند، بلکه سعی می‌کنند چالش‌ها را برای آنها حل کنند.
جولی لیتکات-هایمز با استناد به یک مطالعه در دانشگاه هاروارد، استدلال می‌کند که دادن اجازه اشتباه کردن به بچه‌ها در توسعه انعطاف‌پذیری و هماهنگی با محیط، در موفقیت آتی آنها بسیار مهم است. البته کار ساده‌ای نیست! باید بین محافظت از کوکان و اجازه دادن به آنها برای مقابله با مشکلات مرز روشنی ترسیم کرد.

کتاب‌خوانی را از همان نوزادی برای کودکان شروع کنید

کتاب‌هایی با تصاویر بزرگ انتخاب کنید و نظر کودک خود را به تصاویر خاصی مثل تصویر یک گاو جلب کنید. حتی می‌توانید صدای مربوط به تصویر مورد نظر را تقلید کنید.

istockphoto 472124841 612x612 1

اجازه ندهید که جلوی صفحه نمایش زندگی کنند

صرف زمان بیش از حد برای وسایل کامپیوتری و الکترونیکی با چاقی کودک، الگوهای خواب نامنظم و مسائل رفتاری مرتبط است. علاوه بر این، مطالعه‌ای که در سال 2017 توسط جورج.ال وست در دانشگاه مونترال انجام شد نشان می‌دهد که بازی‌های جنگی می‌تواند به مغز آسیب برساند و باعث از بین رفتن سلول‌ها شود.
زمان سرگرمی‌های کامپیوتری باید به دو ساعت در روز محدود شود. فرزندان خود را ترغیب کنید به جای مصرف‌کنندگان منفعل، خالق محتوا شوند. آنها را ترغیب کنید که برنامه نویسی رایانه، مدل‌سازی سه‌بعدی یا تولید موسیقی دیجیتال را یاد بگیرند و این زمان را به یک تلاش سازنده تبدیل کنند.

مدام خصوصیات ذاتی کودک مانند هوش یا ظاهرش را ستایش نکنید

یک مطالعه در دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد که ستایش کودکان با اظهاراتی مانند موارد فوق و با تمرکز بر هوش آنها، در واقع می‌تواند منجر به کم‌کاری شود. به عنوان یک راهکار جایگزین، والدین باید تمرکز خود را بر تشویق تلاش بچه‌ها برای غلبه بر مشکلات و چالش‌ها با نشان دادن ذکاوت، پایداری و عزم بگذارند.

به کودکان خود مسولیت دهید.

شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد انجام مسولیت برای رشد کودک مفید است. با این حال، فقط 28 درصد والدین مرتباً کارهایی را به فرزندان خود اختصاص می‌دهند.
تجزیه و تحلیل داده‌های دانشگاه مینه‌سوتا نشان می‌دهد که بهترین پیش‌بینی‌کننده موفقیت در بزرگسالی ایجاد حس مسولیت در کودکی است.

اشتراک گذاری در

این مطالب هم به شما پیشنهاد میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.